With this FPS check, you can quickly and transparently find out the performance of the selected game in Full HD, WQHD and 4K resolutions. How you can pre-sort the desired performance among all systems is explained here:
High End Gaming PC RTX5070TI R7 32GB 2TB L1143447
| CPU | Ryzen 7 7800X3D 8-Core |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X 16 GB |
| RAM | 32 GB GB DDR5-6000 MHz |
| SSD | 2000 GB PCIe 4.0 |
| OS | Windows 11 Pro |
- Computer: 1
- Quick Installation Guide: 1
- User Manual: 1
- Driver CD/DVD: 1
- Power Cord: 1
YOUR EASTER GIFT:
XXL MOUSE PAD FOR FREE!


Get a Joule Performance XXL mouse pad MVP900 for free.
1. Add a deal PC + mouse pad MVP900 to your cart
2. Apply discount code EASTER26 at checkout
*Limited time only, while supplies last, and only in combination with an Easter Deal system.
WINDOWS 11:
BEST WINDOWS FOR GAMING


Windows 11 focuses on gaming: Fast loading times, an optimised gaming mode, a huge game library and much more make Windows 11 the ultimate choice for gamers. Windows 11 is alredy pre-installed, set up and updated on your Joule Performance PC. Simply switch it on and start playing!
FULL WARRANTY AND PROFESSIONAL SERVICE:
YOUR BENEFITS WITH JOULE PERFORMANCE


Just the assembly and that’s it? Not with us! Each Joule Performance system will be built by professionals and rigorously tested for function, resilience and optimal performance. With a full warranty of up to 3 years, personal advice and a comprehensive service package, you can sit back and relax while gaming. Our expert team is always here for you if you have any questions or problems. That’s what makes #swisscraftedgaming!
|
Classification
|
|
| Area of application | Gaming |
|---|---|
| Group 1 | Highend |
|
CPU
|
|
| Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 7 |
| CPU Model | 7800X3D |
| Number of Cores | 8-Core |
|
Graphics (ded.)
|
|
| Brand Partner | MSI |
| Graphic Card Model | GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X |
| Memory Size | 16 GB |
|
Mainboard
|
|
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING WIFI |
| Chipset | B650-E |
|
Cooling CPU
|
|
| Medium | Wasser |
| Brand | Joule Force |
| Model | Joule Force Custom 240 |
| Custom Loop | Nein |
|
Cooling GPU
|
|
| Medium | Luft |
| Custom Loop | Nein |
|
RAM
|
|
| Brand | Corsair |
| Model | Vengeance |
| Memory Standard | DDR5-6000 MHz |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Capacity | 32 GB GB |
| Memory Slots available | 4 |
| Free Memory Sockets | 2 |
|
System Drive
|
|
| Brand | Sandisk |
| Model | SN7100 |
| SSD Capacity | 2000 GB |
| HDD Formfactor | M.2 2280 '' |
| HDD Interface | PCIe 4.0 |
| Maximum Sequential Read Rate | 7250 MB/s |
| Maximum Sequential Write Rate | 6900 MB/s |
|
Graphic Ports
|
|
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
|
PSU
|
|
| Brand | Seasonic |
| Model | G12 GC |
| Wattage | 850 W |
| Energy Efficency | 80 PLUS Gold Certified |
| Modularity | Non |
|
Case & Construction
|
|
| Brand | Corsair |
| Model | FRAME 4000D RS |
| Form Factor | MidiTower |
| Width | 239 |
| Height | 486 |
| Depth | 490.0 |
|
Software
|
|
| Operating System | Windows 11 Pro |
|
Specials
|
|
| Bluetooth | 5.3 |
|
Warranty
|
|
| Warranty Duration (years) | 2 |
| Warranty type | Bring In |
|
Product dimensions
|
|
| Gross Weight (kg) | 16.87 |
| Country of Origin | CN |