With this FPS check, you can quickly and transparently find out the performance of the selected game in Full HD, WQHD and 4K resolutions. How you can pre-sort the desired performance among all systems is explained here:
Gaming PC RTX5060TI 8G R5 32GB 2TB L1142991
| CPU | Ryzen 5 9600x 6-Core |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5060TI 8 GB |
| RAM | 32 GB GB DDR5-6000 MHz |
| SSD | 2000 GB |
| OS | Windows 11 Home |
- Computer: 1
- Quick Installation Guide: 1
- User Manual: 1
- Driver CD/DVD: 1
- Power Cord: 1
PALIT RTX 50 GRAPHICS CARD:
GAME CHANGER FOR EVERY BUDGET


With GeForce RTX 50 graphics cards from PALIT, the NVIDIA specialist, you get best graphics power at a fair price. Featuring the latest NVIDIA Blackwell architecture and exclusive technologies such as ray tracing and DLSS 4, PALIT graphics cards deliver reliable performance and impressive efficiency for beginners and enthusiasts alike.
SEASONIC POWER SUPPLY:
THE HEART OF YOUR SYSTEM


Seasonic power supplies are a must-have for gamers who appreciate quality, efficiency and reliability. The latest standards such as ATX 3.1 and energy efficiency of up to 80+ titanium mean they are the powerhouse of any system, optimally supplying all components with power and protecting the hardware.
WINDOWS 11:
BEST WINDOWS FOR GAMING


Windows 11 focuses on gaming: Fast loading times, an optimised gaming mode, a huge game library and much more make Windows 11 the ultimate choice for gamers. Windows 11 is alredy pre-installed, set up and updated on your Joule Performance PC. Simply switch it on and start playing!
FULL WARRANTY AND PROFESSIONAL SERVICE:
YOUR BENEFITS WITH JOULE PERFORMANCE


Just the assembly and that’s it? Not with us! Each Joule Performance system will be built by professionals and rigorously tested for function, resilience and optimal performance. With a full warranty of up to 3 years, personal advice and a comprehensive service package, you can sit back and relax while gaming. Our expert team is always here for you if you have any questions or problems. That’s what makes #swisscraftedgaming!
|
Classification
|
|
| Area of application | Gaming |
|---|---|
|
CPU
|
|
| Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 5 |
| CPU Model | 9600x |
| Number of Cores | 6-Core |
|
Graphics (ded.)
|
|
| Brand Partner | Palit |
| Graphic Card Model | GeForce RTX 5060TI |
| Memory Size | 8 GB |
|
Mainboard
|
|
| Brand | Asus |
| Model | TUF GAMING B650-E WIFI |
| Chipset | B650 |
|
Cooling CPU
|
|
| Medium | Wasser |
| Brand | Joule Force |
| Model | Joule Force Custom 240 |
|
RAM
|
|
| Brand | Corsair |
| Model | Vengeance |
| Memory Standard | DDR5-6000 MHz |
| Memory Capacity | 32 GB GB |
| Memory Slots available | 4 |
| Free Memory Sockets | 2 |
|
System Drive
|
|
| Brand | Western Digital |
| Model | Black SN7100 |
| SSD Capacity | 2000 GB |
|
PSU
|
|
| Brand | Seasonic |
| Model | Core BC |
| Wattage | 750 W |
| Energy Efficency | 80 PLUS Bronze Certified |
|
Case & Construction
|
|
| Brand | Lian Li |
| Model | Lancool 205 Mesh |
| Width | 205 |
| Height | 485 |
| Depth | 415 |
|
Software
|
|
| Operating System | Windows 11 Home |
|
Warranty
|
|
| Warranty Duration (years) | 2 |
| Warranty type | Bring In |
|
Product dimensions
|
|
| Width (cm) | 54.5 |
| Height (cm) | 33 |
| Length (cm) | 57 |
| Gross Weight (kg) | 15.05 |
| Net Weight (kg) | 13.55 |
| Country of Origin | CN |