With this FPS check, you can quickly and transparently find out the performance of the selected game in Full HD, WQHD and 4K resolutions. How you can pre-sort the desired performance among all systems is explained here:
Gaming PC RTX5060TI i7 32GB 1TB L1143754
Special Price
€1,799.00
prior
€2,531.00
In stock, 1 - 3 days
incl. VAT and Shipping
SKU
L1143754
| CPU | Core i7 14700F 20-Core |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5060 Ti 16 GB |
| RAM | 32 GB GB DDR4 MHz |
| SSD | 1000 GB |
| OS | Windows 11 Home Advanced |
System FPS
Loudness (volume)
dB(A) Ingame
Power
W max.
Package Content
- Computer: 1
- Quick Installation Guide: 1
- User Manual: 1
- Driver CD/DVD: 1
- Power Cord: 1
|
Classification
|
|
| Area of application | Gaming |
|---|---|
|
CPU
|
|
| Brand | Intel |
| Processor | Core i7 |
| CPU Model | 14700F |
| Number of Cores | 20-Core |
|
Graphics (ded.)
|
|
| Graphic Card Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory Size | 16 GB |
|
Mainboard
|
|
| Brand | Asus |
| Model | PRIME |
| Chipset | B760 |
|
Cooling CPU
|
|
| Medium | Luft |
| Brand | Endorfy |
| Model | Spartan 5 MAX ARGB |
|
Cooling GPU
|
|
| Medium | Luft |
|
RAM
|
|
| Brand | G.Skill |
| Model | Aegis |
| Memory Standard | DDR4 MHz |
| Memory Module | DDR4 |
| Memory Capacity | 32 GB GB |
| Memory Slots available | 2 |
| Free Memory Sockets | 4 |
|
System Drive
|
|
| Brand | Corsair |
| Model | MP600 PRO |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| HDD Formfactor | M.2 '' |
| Maximum Sequential Read Rate | 7000 MB/s |
| Maximum Sequential Write Rate | 5700 MB/s |
|
Back I/O
|
|
| USB 2.0 | 2 |
|
Graphic Ports
|
|
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | 1 |
|
PSU
|
|
| Brand | Endorfy |
| Model | Vero L5 |
| Wattage | 600 W |
| Energy Efficency | 80 PLUS Bronze Certified |
| Modularity | Non |
|
Case & Construction
|
|
| Brand | Endorfy |
| Model | Ventum 200 ARGB |
| Form Factor | MidiTower |
| Width | 440 |
| Height | 216 |
| Depth | 373 |
|
Software
|
|
| Operating System | Windows 11 Home Advanced |
|
Warranty
|
|
| Warranty Duration (years) | 2 |
| Warranty type | Bring In |
|
Product dimensions
|
|
| Gross Weight (kg) | 15.49 |
| Country of Origin | CN |